Ájurvédská masáž
Ájurvéda je ucelená původní Indická nauka o životě. Název Ájurvéda se skládá ze dvou sanskrtských slov Ájur (život) + Véda (věda + nauka). Ájurvéda poskytuje návod k dlouhému, zdravému životu, blažené harmonie a považuje masáž za velmi důležitý faktor pro dosažení dlouhověkosti.
Ájurvédský terapeut se při masáži zaměřuje na "marma body", které jsou podobné tlakovým bodům v reflexologie, akupunktuře a akupresuře. Styl a intenzita ájurvédské masáže je závislá na potřebách každého jednotlivce. Je to masáž celého těla, včetně obličeje a hlavy.
"Odstraňuje stres, vyplavuje toxiny, dodává energii"
Masáž obnovuje životní sílu a dodává tělu novou energii. Zároveň je člověk zbavován psychického stresu, v organismu je nastartován samočistící proces, při kterém jsou vyplavovány škodlivé toxické látky.
Ájurvédská masáž je založena na přesvědčení, že všechny formy života mají "dosha", což je unikátní směs energie známé jako "vata" ( impulsní princip, který mobilizuje funkci nervového systému), "pitta"( princip této energie je využívání trávení a metabolismu) a "Kapha"(principem této energie je využití tělesné tekutiny, která je nosičem živin). Ájurvéda zahrnuje techniky detoxikace, správnou stravu, bylinné recepty, jógu, meditace a masáže, které jsou individualizovány pro každého člověka.
Pomocí teplých masážních olejů často v kombinaci s bylinnými aromatickými přísadami ájurvédská masáž pomáhá odstranit toxiny z těla, posiluje svalový tonus (reflexně udržované svalové napětí), uvolňuje a omlazuje tělo. Jako doplněk s při masáži vdechují bylinné výpary, které jsou velmi příjemné a očišťují dýchací cesty. Masáž doprovází příjemná relaxační hudba.
"Relaxace po masáži a ájurvédský čaj"
Ajurvédská masáž, zahrnující hnětení, mačkání a tradiční masážní tahy, se provádí pomocí esenciálních olejů tak, aby vyhovovaly individuálním "doshas". Postupně jsou masírovány veškeré svaly a klouby. Při masáži dochází přesnými tahy a pohyby ke stimulaci důležitých bodů na lidském těle. Styl a intenzita masáže je závislá na potřebách jednotlivce pro rovnováhu a dobré životní podmínky v té době. Ajurvédská masáž má velmi příznivý vliv na náš hormonální systém.
Po masáži je vhodná relaxace při uklidňující hudbě, vůní bylin a popíjením pravého ájurvédského čaje
Účinky Ájurvédské masáže:
- Uvolnění svalové tkáně
- Zbavuje stresu a napětí
- Vytlačuje škodlivé látky z těla
- Dostává do těla novou energii
- Obnovuje životní sílu
- Zpomaluje proces stárnutí
Používané masážní techniky
- hnětení
- mačkání
Délka trvání masáže
- 60 až 120 minut
Opakování masáže
- Doporučuje se jednou za 14 dní
Kdy a pro koho je Ájurvédská masáž nevhodná?
- Při akutní chorobě
- Při zvýšené teplotě
- Při rakovině
- Pooperační stavy
- V těhotenství