Masážní baňkování
Popularita masážního baňkování vzrostla v poslední době po celém světě a je nabízena v masážních salonech, v lázních a ve všech praxích, které chtějí rozšířit svojí nabídku služeb.
Masážní baňkování patří k uznávaným starověkým čínským metodám a masér musí projít základním masérským kurzem, kurzem základů východní medicíny a až poté kurzem masážního baňkování.
Masážní baňkování je sice razantnější variantou masáží, ale také příjemnou, při které prakticky nevznikají hematomy. Masér musí znát anatomii a fyziologii lidského těla. V klasických masérských salónech není vhodné používat invazivní a krvácivé způsoby a ani agresivní způsob baňkování.
"Masážní baňkování patří k uznávaným starověkým čínským metodám..."
Masážním baňkováním můžeme masírovat záda, šíji, nohy a meridiány. Při masáži zad se baňky nejprve aplikují v oblasti křížokyčelního skloubení a nechávají se působit 5 – 10 minut, poté se krouživými pohyby promasíruje celá tato oblast. Masér tímto způsobem pokračuje vzhůru podél páteře až k šíji.
Masážní baňkování šíje se provádí v leže na břiše, nebo na masážní klekačce. Podle zatuhlosti svalů masér používá krouživé nebo táhlé pohyby.
Masážní baňkování nohou se používá především u ošetření celulitidy. Při této masáži masér používá silikonové baňky, kterými provádí kruhy 10 – 15 centimetrů a po několika sekundách baňky odstraňuje.
U masážního baňkování meridiánů se baňky táhnou po meridiánech a propracovává se oblast, která potřebuje zásah maséra. Říká se jim místa s nedostatkem energie.
Masážní baňkování je obzvláště vhodné pro silné až obézní lidi.
Ty díky hloubkovému účinku baněk se masér dostane pod tukovou vrstvu a ovlivní tak jejich bolestivé potíže, což se při klasické masáži většinou nepodaří. Při každém masážním baňkování masér pečlivě vybírá druh velikost a materiál baněk tak, aby byla masáž příjemná a účinná.
Účinky baňkování
- baňkování má vliv na kůži
- zrychluje tkáňový metabolismus
- aktivuje funkci krevních cév ve svalech
- baňkováním lze léčit kloubní onemocnění
- baňkováním lze léčit plicní potíže
Délka trvání masážního baňkování
- individuálně, dle potíží a druhu baňkování
Opakování masáže
- 1 – 2x týdně
Kdy a pro koho je masáž nevhodná?
- děti do 4 let nebaňkujeme vůbec
- při všech krvácivých stavech
- při poškození kůže
- u těhotných žen nebaňkujeme podbříšek a dolní bederní oblast, prsy
- baňkování není vhodné při trombóze
- baňkování není vhodné při křečovými žilami
- při těžkých otocích
- baňkování není vhodné u lidí s psychickými poruchami
- při srdečních chorobách