Čínská masáž
Čínská masáž je kombinací technik pro zlepšení toku energie (čchi) uvnitř těla a nárůst vitality je založena na orientálním přístupu k tělu a zdraví. Je kombinací hmatů k uvolnění svalů a stimulací meridiánů (energetických kanálů) s akupresurou bodů. Podstatou čínské masáže je obnovit proudění energetických toků. Působení masáže je vidět okamžitě: nejdřív léčená zóna silně zarudne, člověk může mít pocit pálení. Na místech, na kterých se zevnitř projektuje patologický proces, se objevují krvavé skvrny "ša". Toto je způsob, kterým se skrze pokožku dostává ven z těla odpad tohoto procesu. V těchto místech se vyskytuje zvýšený obsah kyseliny mléčné.
Podle tradiční čínské filozofie je svět složený ze souhry mezi protiklady známými jako jin a jang, a nerovnováha jin a jang v těle se může jevit buď jako nadbytek, nebo nedostatek čchi. Každý meridián je spravován konkrétním orgánem těla a má specifické znaky. Dva hlavní meridiány, které jsou obzvláště významné, jsou známé jako dráha početí (CV, která probíhá přední částí těla a má převážně charakter jin) a řídící dráha (GV, která prochází zadní polovinou těla a dominující je jang).
Čínská masáž se tradičně poskytovala zahalenému tělu, přes pokrývku kvůli zachování cudnosti příjemce. Nicméně můžeme použít olej, aby hmaty uvolňovaly svaly stejně jako působení podél meridiánů. Tlak ke stimulaci bodů je působen zejména palci a prsty. K hlubším pohybům se používají bříška palců a likty, pro lehčí je úžasné vibrování konečky prstů. Masér by měl věnovat péči naslouchání tělu a použít přiměřeného tlaku.
Účinky čínské masáže
- při bolesti - hlavy, šíje, kolenou, nohou, zubů nebo bederní bolesti
- při necitlivosti v rukou a nohou
- při závratích
- při zmrzlém rameni
- při ischiasu
- při žaludečních křečech
- při nespavosti
- může pomoc při odvykání kouření
- při rýmě, kašeli
- při hučení v uších a hluchotě
- při revmatismu
Používané masážní techniky
- elfloráž
- tlak loktem
- válení palcem
- tlak palcem a prsty
- protahování a třesení
Délka trvání masáže
- cca 45 minut
Opakování masáže
- 1 – 2x za týden poté, co zmizí modřiny. Doporučuje se absolvovat 10 – 20 léčebných procedur přibližně 2x ročně.
Kdy a pro koho je čínská masáž nevhodná?
- pro velmi staré lidi
- při alergii
- lidi s poškozenou kůží
- s těžkými srdečními vadami
- těsně po úrazech
- pro těhotné je vhodná jen mezi třetím až šestým měsícem těhotenství