Těhotenská masáž
Těhotenství přináší velkou zátěž na bederní oblast zad, proto je masáž během těhotenství skvělá. Pomáhá ulevit od bolesti zad, napětí krku, oteklých kotníků, unavených nohou, bolavých prsou a usnadňuje průběh těhotenství i porodu.
Existuje celá řada druhů masáží, které můžou těhotné ženy využívat. V prvním trimestru se nedoporučuje klasická masáž. U ní dochází k prokrvení, až překrvení organismu, a to by mohlo vést, až ke krvácení. Ovšem od čtvrtého měsíce těhotenství, při dodržení určitých zásad, si můžete tuto masáž dopřát. Provádí se s použitím masážních olejů. Účinek je mechanický, biochemický a reflexní. Nejprve se provádí masáž zad a šíje, pak nohou a plosky a poslední je masáž břicha.
Aromaterapeutická masáž těhotným ženám pomáhá vyrovnat se s fyzickou i emocionální zátěží. Uvedou vás do relaxačního stavu, který je příjemný vám i vašemu miminku. Tato masáž může pomoci se zácpou, nespavostí, křečovými žilami, zadržováním tekutin v těle, ale i s pocitem strachu a úzkosti.
Manuální lymfatická drenáž patří mezi velmi jemné masážní techniky. Provádí se nasucho, mírnými, pomalými tahy. U těhotných se nejčastěji provádí drenáž krku a obličeje, dále dolních a horních končetin. Bohužel má mnoho zdravotních kontraindikací. Používá ke zvýšení imunity a regenerace organismu. Působí na mízní (lymfatický) i nervový systém, na příčně pruhované svaly, obranyschopnost a detoxikaci. Také jako prevence vzniku otoků, křečových žil, proti křečím v lýtkách, při migrénách a bolestech hlavy. Protože má mnoho kontraindikací, doporučuji tuto masáž pouze opravdu zdravým těhotným ženám!
Bodová myofasciální technika podle T. BOWENA je velmi šetrná neinvazivní metoda. Provádí se manipulací s měkkými tkáněmi (svaly a šlachy), zároveň se stimulují speciální body na těle. působí na několika úrovních: fyzikální, chemické, psychické i emocionální. Dochází k zlepšení místního prokrvení a toku lymfy, dále také k uvolnění energetických bloků. Tato technika propojuje jednotlivé části těla s mozkem (dráždění receptorů), tělo následně reaguje vyladěním a zapojením vlastních hojivých procesů. Působí výborně při bolestech zad, šíje, hrudníku, hlavy, jednotlivých kloubních spojení (ramena, kyčle, zápěstí, kotníky…). A protože tato technika má pouze jednu kontraindikaci, je absolutně nejlepší a nejbezpečnější pro těhotné!
Účinky masáže
- zlepšuje spánek a posiluje funkci svalů zejména v nejvíce zatěžované oblasti zad
- pomáhá zmírňovat bolesti hlavy a pocity nevolnosti
- zlepšuje krevní oběh a tím ulevuje kloubům a lymfatickému systému, to vede k odstranění pocitu „těžkých nohou“ i dalších těhotenských potíží
- snižuje stres a napětí a prospívá toku kyslíku a živin k dítěti
- zlepšuje metabolizmus – jak je známo, v těhotenství se ženy poměrně často potýkají s problematickým vyprazdňováním
- uvolňuje bolesti v zádech – ty jsou tak časté, že se setkáváme i s tím, že se tento problém klasifikuje v těhotenství jako normální. Bolest však upozorňuje na to, že něco není v pořádku a pokud těhotná žena může cvičit, je vhodné kombinovat cvičení a masáže.
Používané masážní techniky
- mačkání
- tlak palcem i prsty
- kroužení
- hnětení
- efloráž (jemná masáž)
Délka trvání masáže
- cca 15 – 90 minut (po domluvě s gynekologem)
Opakování masáže
- na masáži v těhotenství je třeba domluvit se s gynekologem